سه شنبه 24 آبان 1390

مسجدالازهر

   نوشته شده توسط: حسین یوسفی    نوع مطلب :مجتمع های مذهبی ،فرهنگی ودولتی ،


با سلام
مطالب این وبلاگ به یک سایت جدید منتقل شده است.

لطفا برای دانلود پاورپوینت های
عمران ومعماری
 به آدرس  جدید ما مراجعه نمائید:

www.ppt90.ir

قسمتی ازمتن داخل پاورپوینت:

تاریخ الأزهر

بنای مسجد دو سال طول کشید. واولین نماز جمعه در هفتم رمضان۶۱هـ اقامه شد. ودر سال ۳۷۸هـ/۹۸۸م خلیفه فاطمی العزیز بالله آن را مدرسه‌ای برای آموزش مسائل وعلوم باطنیه اسماعیلین قرار داد و محصلین از افریقا وآسیا برای تحصیل بدانجا می‌آمدند. وتحصل در آنجا بدون هزینه ورایگان صورت می‌گرفت. وفاطمیین منابع در آمدی به صورت وقف برای تأمین هزینه‌های آن ایجاد نمودند. وبعد از آنکه صلاح الدین در مصر به قدرت رسید برپایی نماز جمعه را در آنجا منع کرد وآنرا به مسجدی ومدرسه‌ای سنی تبدیل نمود. و موقوفه‌هایی بر آن وقف نمودند ودربهای آن برای تمامی طالبین علم در سرتاسر جهان اسلام باز شد. وبرای آنان مسکن وماهیانه‌ای از درآمد موقوفاتش تهیه می‌شد

و...


اهمیت الأزهر

الأزهر نقش مهمی در حفظ وگسترش کیان عربی وبر گسترش زبان عربی وحفظ آن از ترک وانحراف بعد از سقوط خلافت عباسیان در بغدادداشت، و در حفظ زبان ترکی در ایام خلافت عثمانیان وحکومت محمد علی پاشادر سال ۱۸۰۵ بر مصر نیز تأثیر به سزایی داشت. والأزهر تأثیر به سزایی بر حکومتها و جلوگیری از ظلم آنان داشت و فعالیتهای سیاسی زیادی را در تاریخ خود برجاگذاشته‌است.

از جمله مقابله با اشغال فرانسه در زمان ناپلئون و آغاز انقلاب برضد آنان، که باعث خروج فرانسویان از مصر شد.

و...


نخستین درس فقه در الازهر

با توجه به این‌كه خلافت فاطمی یكی از شاخه‌های جنبش زیرزمینی اسماعیلی بوده است و انقلابیون اسماعیلی در سال‌های اول فعالیت از چنان قدرتی برخوردار نبودند كه بتوانند سپاهیانی را نگهداری كنند؛ از این رو یك نظام عقیدتی نیرومند با سلسله مراتب، ازرُعایا و مبلغان به وجود آوردند تا پیروان تازه را به سوی خود جلب كنند. بدین جهت قاضی علی بن نعمان؛ قاضی القضات فاطمیان در دوران خلافت عزیز، كتاب «دعائم الاسلام» و «الاقتصاد» را درباره احكام فاطمیان تألیف نموده و در مسجد جامع الازهر تدریس می‌كرد. در زمان عزیز؛ خلیفه فاطمی به دستور وی برای همه فقیهان حاضر در كلاس‌ها مقرری تعیین كردند و در كنار جامع الازهر حجره‌هایی را برای سكونت آنان ساختند. اقامت و تحصیل و دریافت حقوق علما در محل الازهر در سال 378 هـ . ق صورت گرفت


الازهر در دوران عثمانی

با ورود تركان عثمانی به قاهره كه به غارت شهر روی آوردند، الازهر از غارت در امان ماند؛ به طوری كه در سال‌های 924 و 925 هـ . ق. (1518 و 1519م) الازهر نیز در كنار برخی مراكز درسی به عنوان یكی از مكان‌های تدریس انتخاب شد. موقعیت و جایگاهی كه الازهر در دوران عثمانی به آن دست یافت تا حدود زیادی بدین جهت بود كه در این دوران، استادان و فارغ التحصیلان الازهر، اعضای برجسته فقهایی بودند كه حكومت مركز عثمانی در مصر برای قضاوت ـ طبق احكام چهار مذهب سنی ـ برگزیده بود.
در اواخر قرن یازدهم هجری (هفدهم میلادی) بود كه مقامات دولتی سمت «شیخ» الازهر را دایر كردند. اولین نامزد برای این سمت نام شیخ محمد عبدالله الخرشی ثبت شده است.
در دوران عثمانی، در بین مدرسین الازهر نوآوری علمی بسیار كم دیده می‌شد و اكثر مدرسین این دوره معتقد بودند، هدف از آموزش این است كه آنچه نسل‌های پیشین در محضر اهل علم آموخته‌اند به دانشجویان خود و به نسل بعدی منتقل كنند.
در قرن دوازدهم هجری (هجدهم میلادی)، الازهر یك دانشگاه واقعی به معنای امروز نبود، بلكه نهادی متشكل از مسجد و مدرسه به شمار می‌رفت كه آموزش به روش قرون وسطایی در آن رایج بود

و...


دوران جدید الازهر

در سال 1299 هـ .ق (1882م) مصر به جهت عدم توانایی در پرداخت بدهی خود به اروپائیان توسط قوای انگلیسی اشغال شد.
یكی از اصلاح طلبان مطرح در این دوران، محمد عبده، یار دیرین سید جمال الدین اسد آبادی بود كه به جهت مصاحبت با سید جمال الدین و آشنایی با فرهنگ اروپایی از طرفداران بیداری مسلمانان سراسر جهان اسلامی بود و بدین جهت نیز از نوخواهان مذهبی قرن خود به شمار می‌آمد و افكارش در بین مسلمانان بسیاری از ممالك اسلامی نفوذ داشت. محمد عبده پس از حوادثی چند و تبعید به كشورهای اروپایی در سال 1305 هـ . ق (1888م) توانست مقام مفتی اعظمی مصر را به دست آورد.
طرح‌های او برای توسعه الازهر جنبه علمی داشت؛ وی خواهان تنظیم برنامه درسی ثابت شد كه جایگزین كلاس‌های پراكنده مدرسین مختلف شود و در تمام دروس برگزاری آزمون‌های سالانه را ضروری دانست.

و...


نمونه اسلایدهای پاورپوینت:

1-تاریخچه بنا


2-پلان الازهر3-تزئینات خاص4-فضای داخل نمازخانه
 برچسب ها: مسجدالازهر ، مسجدالازهرومعماری ، معماری مسجدالازهر ، مسجدالازهر ومعماری ، اصول مسجدالازهر ، طراحی معماری مسجدالازهر ، طراحی معماران مسجدالازهر ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic